Rodzaje dekoracji cukierniczych

Na szczególne okazje pieczemy torty. Za pomocą dekoracji możemy stworzyć niesamowite efekty, które wzbudzą zachwyt osoby, dla której jest on przygotowywany oraz wszystkich zaproszonych gości. Oto najpopularniejsze sposoby na upiększenie naszego wypieku.

Figurki
Proste rozwiązanie a bardzo efektowne. Jeśli zdecydujemy się na sztuczny materiał, będziemy mogli je w przyszłości wykorzystać na kolejne torty lub posłużą jako zabawka dla dziecka. Równie popularne są także figurki wykonane z masy cukrowej, które można później zjeść.

Opłatek na tort
Tego typu ozdoby na tort nie wymagają na ogół dodatkowych dekoracji. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że można wybrać praktycznie każdy nadruk dopasowany do okazji, a nawet zdjęcie.

Toppery
Używane głównie w przypadku tortów weselnych. Zwykle są to imiona lub sylwetka Państwa Młodych. Najlepiej wyglądają na piętrowych tortach.

Perełki, diamenty, brokat
Wykorzystanie tych ozdób na tort nada mu blasku i niebanalnego wyglądu. Należy jednak pamiętać, aby nie przesadzić z ich ilością.

Taśma na bok
Jest elementem, który przyciąga wzrok. Stanowi eleganckie wykończenie tortu. Obecnie można nabyć również jadalne taśmy wykonane z masy cukrowej.

Bardzo ważną kwestią podczas wybierania ozdób na tort jest sprawdzenie, czy mają odpowiedni atest, który dopuszcza produkt do kontaktu z żywnością. Dzięki niemu mamy pewność, że dekoracje zostały wyprodukowane zgodnie z obowiązującymi normami i są bezpieczne dla naszego zdrowia.