Rodzaje blach do pieczenia — jak wybrać odpowiednią?

Aby ugotować w piekarniku prawdziwe kulinarne przysmaki, trzeba użyć specjalnych naczyń. Blacha do pieczenia to konieczność. Dostępne są różne rodzaje i różnią się one pod pewnymi względami. Wskazane jest zatem przyjrzeć się bliżej wyborowi blach do pieczenia.

Zastosowanie blachy do pieczenia

Blacha do pieczenia z polmarkus jest potrzebna podczas pieczenia, zapiekania różnych potraw w piekarniku. Może być prostokątna lub kwadratowa z zaokrągloną krawędzią. Mniejsze przedmioty można upiec na blasze, która przypomina stojak. Blacha może służyć nie tylko do pieczenia potraw, ale także do ich zapiekania.

Do każdej kategorii żywności, w tym do mięsa, warzyw i pieczywa, należy użyć określonej blachy. Różnią się one kształtem i głębokością. Różnice występują również w materiale, z którego wykonany jest dany przedmiot. To właśnie on decyduje o pewnych właściwościach grzewczych. Dlatego lepiej jest mieć w domu kilka różnych rodzajów blach do pieczenia, aby odpowiednio i smacznie przygotować pożądane danie.

blacha do pieczenia

Kształty blach

Blacha nadaje się również do pieczenia chleba, pizzy, placków i ciast oraz może służyć jako grill. Jeśli więc nie chcemy kupować kilka blach, warto wcześniej zdecydować, co chcemy ugotować. Kształt blachy wpływa na możliwość przyrządzenia takiego czy innego dania.

Niektóre modele są wyposażone w pokrywę. Wśród głównych form blachy do pieczenia należy wymienić:

  • Standardowa. Nadaje się do każdego rodzaju dania. Podstawa jest płaska, a boki są średniej wysokości.
  • Płaska. Bez boków. Może mieć niski rant. Używana do suchych herbatników. Może być wykorzystywana jako podpora dla innych form.
  • Głęboka. Nadaje się do dań głównych i wypieków. Krawędź jest wysoka, dzięki czemu nic nie wycieka podczas gotowania.
  • Okrągła (owalna). Nadaje się do pizzy, ciasta drożdżowego i pieczywa.