Przepisy kulinarne    

Układanie i dekoracja potraw

Przepisy kulinarne
(109 głosów, średnia: 4,61 z 5)

Ponieważ w większości przypadków przekąski ustawia się na stole przed zaproszeniem do stołu, należy zwrócić specjalną uwagę na ładne i gustowne udekorowanie półmisków i talerzy z przekąskami i ich ustawienie, w celu wytworzenia na pierwszy rzut oka dodatniego wrażenia u gości.

Układanie i dekoracja potraw

Całość nakrytego stołu powinna mieć przez cały czas przyjęcia efektowny wygląd – pamiętać trzeba o kwiatach rozstawionych w 1 lub 2 małych wazonikach nie przesłaniających widoku gościom oraz o tym, że naczynia brudne powinny być w porę uprzątnięte, okruchy pieczywa itp. usuwane.

Wielkość talerzy i półmisków musi być dobrana do rodzaju danej potrawy, jej ilości i wielkości poszczególnych kawałków (porcji).
Drób dzieli się starannie na porcje i układa się na jednym półmisku, tak aby poszczególne kawałki tworzyły wrażenie całości ptaka.

Jako materiału dekoracyjnego należy używać przede wszystkim części tych produktów, z których danie (potrawa) zostało sporządzone.

Półmiski i salaterki dekorować można np. groszkiem zielonym, czerwoną papryką, grzybami, pomidorami, rzodkiewką, plasterkami gotowanej marchwi, ogórków, jaj na twardo, cytryny, zieleniną pietruszki, kopru, porów itp. oraz gęstym sosem – majonezem lub innym.

Kanapki układa się na półmisku rzędami jednakowego rodzaju na przemian. Nie należy podawać kanapek ułożonych stertami – kanapki z dolnych warstw zwykle uszkadzają się i tracą efektowny wygląd.

Mięso zimne powinno być pokrajane na cienkie plastry w poprzek włókien i ułożone na podłużnym półmisku w ten sposób, aby jeden plasterek zachodził na drugi – podobnie układa się również wędliny. Plastry układa się równymi rzędami jednego rodzaju na jednym półmisku lub też na osobnych półmiskach – szynka, polędwica, schab, pieczeń (rostbef), kiełbasy różnego rodzaju itp.

Mięso gorące pokrajane na kawałki powinno się podawać na półmiskach i talerzach dobrze ogrzanych, zwłaszcza dla potraw szybko stygnących, jak baranina.

Aby uniknąć podawania półmisków przez całą długość stołu, można przygotować po dwa półmiski z tymi samymi potrawami, czy przekąskami, które ustawia się po jednym na każdym końcu stołu.

Stół nie powinien być przeładowany półmiskami, salaterkami, sosjerkami itp. To samo dotyczy również półmisków, na których nie należy rozkładać na raz zbyt dużych ilości plastrów mięsa zimnego, wędlin, porcji dania gorącego itp. Brzegi półmisków powinny być wolne i nie poplamione sosami.

Najczęściej czytane wpisy:

Czytano: 16 441 razy
Przepisy kulinarne
StartArchiwum

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.

XHTML: Kody do zastosowania w komentarzach: <a href=""> <b> <blockquote> <code> <em> <i> <strike> <strong>

Przepisy R E K L A M A Przepisy